zofim.org.il
  
 


 
מחלקת להקת צופים בשב
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת להקת צופים בשב"א נע » ארכיון הכתבות » כתבה: "הסיגד מעשיר ומגוון את חיינו"

תמונת מגזין "הסיגד מעשיר ומגוון את חיינו" פורסם על ידי מחלקת שב"א
בתאריך 30/12/2009
בכתבה זו צפו 7804 גולשים
נכתב במקור על-ידי ידיעות נגט ופורסם כאן

 

מתוך ידיעות נגט גיליון 55 נוב' 2009
 
"הסיגד מעשיר ומגוון את חיינו"
 
ביום שני, 2.11.09, נפתחו חגיגות חג הסיגד בטקס מרגש בבית הנשיא המדינה,שמעון פרס. היה זה אות פתיחה לאירועים מרכזיים, שמתקיימים בשבועיים שלאחר מכן בירושלים, ובמקביל במקומות שונים בארץ, בבתי ספר וברשויות מקומיות, בהתאם ליוזמות מקומיות.
נשיא המדינה בחר השנה לקחת חלק פעיל באירועים. האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה יוזמת ומובילה את האירועים המרכזיים בשיתוף משרד הקליטה, החינוך וגופים נוספים.
 
                                 העבר מתחבר אל ההווה      
בפעם הראשונה בישראל, אחרי 30 שנה שבני הקהילה כבר חיים כאן, מקבל חג הסיגד מעמד ממלכתי מוכר ומכובד.
ההתכנסות המוזמנים בבית הנשיא לכבוד החג הייתה הוכחה להכרה רשמית מלאה במסורת רבת השנים של הקהילה, מסורת שעזרה ליהודי אתיופיה לשמור על יהדותם בקנאות ובחירוף נפש.
כ250 מוזמנים השתתפו בטקס, ביניהם קייסים רבים, בני קהילה, חברי תנועות הנוער, שרים ועוד. את הטקס בבית הנשיא פתח קייס שמעון סמאי אליאס מראשון לציון: "אני נרגש לעמוד כאן תחת קורתו של נשיא המדינה, שפתח בפנינו את משכנו ואת ליבו".
קייס סמאי,שהנו בעל השכלה אקדמאית, דיבר ברהיטות על משמעות החג, על הקהילה ועל הקשיים. הוא הצליח בדבריו לשלב בצורה משכילה בין המסורת לבין החיים במדינה מודרנית ולהוכיח שמוסד הקייס אינו שייך רק לעבר.
להקת הצופים "שב"א נע" הופיעה וסחפה את הקהל אחריה ברעננותה, בקולותיה הנהדרים וברמתה המקצועית הגבוהה.
החלק המרכזי של הטקס היה הדיון בפאנל, שנערך עם חמישה מבני הקהילה, כאשר נשיא המדינה שמעון פרס שימש כמנחה. יש לציין, כי כאשר המארגנים מהאגודה למען יהודי אתיופיה ביקשו מהנשיא לברך בטקס, הוא סרב והציע במקום זאת לקיים דיון בהנחייתו.
ההחלטה הייתה נכונה, הדיון היה תוסס, מרגש, מלא הומור. התקשורת בין הנשיא למרואיינים חצתה מחסומים וזרמה בקלילות כשיח בין חברים וותיקים. הקהל נהנה מהמתרחש על הבמה והרגיש גאווה בחמשת נציגיו על הבמה, שייצגו אותנו בכבוד, בביטחון ובאמירות ישירות נבונות.
המשתתפים בדיון היו: דר' אבי יצחק - רופא כירורג בבית חולים סורוקה ורב סרן בחיל הרפואה; שולה מולא – יו"ר האגודה למען הישראלית יהודי אתיופיה ואשת חינוך; יעקב גונצ'ל – עורך דין, ממשרד מבקר המדינה; סגן אלוף ציון שנקו – מג"ד "שמשון"; תהילה ישעיהו-אדגה – שחקנית.
 
                                           עצות לצעירים שלנו
בפתיחת הדיון אמר נשיא המדינה, כי: "חג הסיגד מעשיר ומגוון את חיינו, זהו חג מלא ערכים יהודיים, אהבת אלוהים, אהבת אדם, אהבת איש את רעהו."
 
לאחר מכן, העלה הנשיא בפני המשתתפים שלוש שאלות. בסבב השאלות הראשון כל אחד סיפר על עצמו. בסבב השני הם התבקשו לספר על אירוע מיוחד, שנתן להם הרגשה של שייכות לחברה.
השאלה האחרונה הייתה: אלו עצות הייתם נותנים לצעירים מהקהילה, כדי להיקלט טוב בארץ?
"ידיעות נגט" ליקט מתשובות המשתתפים לשאלה.
 דר' אבי יצחק: "מי שאין לו עבר, לא יכול להסתכל לעתיד. אני מאמין בחינוך. חינוך לא יכול להיות רק פורמלי חיצוני. חינוך הוא דבר שאתה צריך לעשות עם עצמך.
לא הייתי מציע רק לחיות את העבר, כתירוץ לאי-עשייה או מתוך רחמים עצמיים, ולהישאר בשולי החברה – זאת הדרך הקלה. עלינו לחנך את עצמנו ולעורר את המוטיבציה הפנימית שלנו".
שולה מולא: "בנושא הגזענות – זאת לא הבעיה שלנו. כל אחד מאתנו צריך לבנות עצמו מבפנים. זה אומר לא להישאר בבית ולהיסגר ולתרץ אי-עשייה בגלל גזענות. אם פגעו בך, לך אל המנהל, דבר על כך ותוכל למצוא אוזן קשבת. מאוד לא פשוט לבקש עזרה, אך לא צריך להתבייש, יש לבקש עזרה, כדי להתגבר על המכשולים ולפרוץ קדימה".
עו"ד יעקב גונצ'ל: "אתם, הצעירים, הסתכלו על הפאנל ואמרו לעצמכם – "אני רוצה להיות נשיא'.
אחת הבעיות בקהילה היא, שאנו מציבים לעצמנו מטרות נמוכות מדי. אנחנו צריכים להציב את המטרות הגבוהות ביותר - אולי לא נגיע אליהן, אך נגיע די קרוב.
הפתרון לדעות קדומות בחברה צריך לבוא מהקהילה ומהחברה, שתכיר את הקהילה מעבר לכותרות בעיתונים, שתכיר באוצרות העצומים ובמשאבי הרוח שיש לנו, היכולים לתת לנו הרבה כוח".
סא"ל ציון שנקו: "הערכים שבאתי עמם, סייעו לי בהתמודדויות, שהיו לי במהלך התפקידים שעשיתי. לא מספיק להציב מטרות, אלא יש גם לעשות, גם אם זה קשה לך צריך לנסות עוד ועוד. היה קשה לי להיכנס לקורס קצינים, אבל הייתי חוצפן, עמדתי על שלי בצורה נכונה ובגו זקוף.
כל אחד יכול להצליח, אך מאוד חשובה התמיכה מהבית. ההרגשה שהבית עמך נותנת לך כוחות עצומים. הוריי השתדלו להגיע לכל טקס. הערכים והתמיכה מהבית זה המפתח להצלחה ".
תהילה ישעיהו-אדגה: "אני מאמינה, שכל אדם יכול לפרוץ את הדימויים שהחברה מגדירה אותו לפיהם.
תמיד ישנו המחסום של חברה שיפוטית - גם כאשר לומדים ומשקיעים, לא פעם אנחנו נתקלים במחסומים, ויש קושי לממש את עצמנו. הייתי רוצה שתהיה לנו חברה בה נוכל לממש עצמנו יותר."
מקהלת הצופים "שבא נע" מנעלה את הטקס בשיר "יום יבוא". מילות השיר, מלאות התקווה, קיבלו שם משמעות מיוחדת. 
 

פרסם כתבה »