zofim.org.il
  
 


 
מחלקת עולים ומשתלבים בתנועה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת עולים ומשתלבים בתנועה » כתבה: מגשרת בתנועת הצופים?! יש תפקיד כזה!

תמונת מגזין מגשרת בתנועת הצופים?! יש תפקיד כזה! פורסם על ידי ענת בן ארי
בתאריך 7/3/2010
בכתבה זו צפו 3683 גולשים

 

לפני שנה הצטרפה לתנועת הצופים חברה חדשה ומיוחדת. חדשה – כי היא מעולם לא הייתה קודם בתנועת הצופים ומיוחדת – כי היא היחידה בתנועה הנושאת בתפקיד "מגשרת". או לפחות היחידה שמגשרת בין התנועה לקהילה דוברת הרוסית. תפקיד המגשרת מגיע אלינו לתנועה מפרויקט ארצי של מת"ן, (מועצת תנועות הנוער), שמטרתו לעודד שילוב של אוכלוסיות עולות, (מהקהילה האתיופית והרוסית) בפעילות תנועות הנוער ברחבי הארץ. אחת מהנחות היסוד של פרויקט זה היא שכדי שיתקיים שילוב יש צורך לגשר על פערים תרבותיים הקיימים בין תרבות תנועות הנוער לתרבות האתנית של העולים ולכן הפרויקט מציע לתנועות מגשרים.
לרגל חגיגות השנה לחברותה, החלטנו לעשות לכם היכרות עם הבחורה, התפקיד שלה, התחושות שהיו לה בכניסה לתפקיד, הקשיים וההצלחות. הזדמנות מצוינת ללמוד קצת על מה חושב עלינו מי שרואה אותנו מבחוץ. לשם כך, נסענו עד כרמיאל, לשבט כרם, כדי לפגוש את המגשרת התנועתית בקהילה.
ספרי לנו קצת על עצמך:
אני בת 27, סטודנטית לתואר ראשון במדעים. עליתי לארץ בגיל 15 בפרויקט נעל"ה (נוער עולה לפני הורים). שלוש שנים גרתי בקבוצה עם עוד 30 חבר'ה כמוני בקיבוץ, למדנו יחד לבגרות מלאה. אחרי שרותי בצה"ל עברתי לגור בבית של הוריי בכרמיאל, כאן סיימתי תואר הנדסאי בביוטכנולוגיה, כאן הכרתי את בן זוגי. ותמיד איכשהו עסקתי בהדרכות, חינוך וריכוז קבוצות (התפקיד המשמעותי בהם היה הדרכה בקבוצות נעל"ה). אנשים אפילו צוחקים עלי ואומרים: "את לומדת מדעים מדוייקים ועוסקת בחינוך, בסוף תהיהי מורה לכימיה".
מה ידעת על תנועת הצופים לפני שנכנסת אליה?
בגדול? תארתי לעצמי מי הם ה"סקאוטים", אבל חוץ מזה לא ידעתי כלום. אפילו קראתי לשבט "מועדון של הסקאוטים". למרות שאני סיימתי כאן בית ספר והאינטרקציה שלי עם האוכלוסייה ה"צברית" הייתה קרובה, החל מיום הראשון שירדתי מהמטוס, איכשהו זה לא נגע בי.
איך היה המפגש הראשוני שלך עם התנועה?
נכנסתי לתפקיד כרכזת שבט ומגשרת קהילתית באמצע חודש פברואר. בשבוע הראשון הייתי צריכה לעשות סבב הכרויות עם כל אנשי התפקידים, ללמוד מושגים חדשים, עבודה חדשה. במפגשים שלי נתקלתי בהמון התנגדויות, מדרג מתנדב שלא מבין את החשיבות של פנייה לקהילה זו, מהש"ש בשבט שלא מבינים איך מישהי שלא היתה אף פעם בצופים יכולה לרכז שבט, או איך היא יכולה לתרום להם בכלל במשהו וכמובן מהשכבה הבוגרת שבאה עם דיעות דומות לש"ש. המלחמות על מקומי בהתחלה היו לא פשוטות. אי אפשר להגיד שקיבלו אותי בסבר פנים יפות.
מה בעצם את עושה ביום יום?
הדברים משתנים. בהתחלה הייתי מוגדרת כמרכזת שבט וכחלק מתפקידי הייתי אמורה לדאוג לקידום הפעילות בקרב האוכלוסייה העולה. בתקופה הזאת חלק גדול מהעיסוק שלי היה סביב תפקיד המרכזת. אי

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 2 תגובות | הוספת תגובה


1. מעניין מאוד
נכתב על ידי ליטל מרזוק ממחלקת הגשמה בתאריך 11/3/2010 בשעה 20:30
2. יפורסם באתר שב"ח
נכתב על ידי ענת בן ארי ממחלקת שילוב בני חבר המדינות בתאריך 14/3/2010 בשעה 9:03