zofim.org.il
  
 


 
אתר צופים על מדים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופים על מדים » כתבה: הכלים שמקבלים בצופים

תמונת מגזין הכלים שמקבלים בצופים פורסם על ידי השם שמור במערכת
בתאריך 6/12/2011
בכתבה זו צפו 7269 גולשים
תמיד אומרים כמה שה"צופים עוזרים לקראת הצבא". בתור מישהי שהדריכה וכרגע מרשג"דת, הבנתי כבר לפני הרבה זמן שהצופים באמת נותנים לי כלים שלא הייתי מקבלת בשום מקום אחר: סבלנות, התמודדות עם מצבים שאין מחוץ למסגרת כזו, חשיבה מעמיקה על הערכים, גיבוש דעה ואופי בכיוון מסוים, להכיר אנשים נפלאים- וזו רק ההתחלה. אבל מכאן ועד הצבא? חשבתי שאין כל קשר, ושהצבא יהיה שונה לחלוטין, ושאולי הדבר היחיד שקיבלתי בצופים שיעזור לי בצבא זו הגישה הפתוחה והנאה טהורה משהייה בשטח ובטבע.
אבל מסתבר שזה באמת נכון.

צה"ל דורש מודעות עצמית; במבחנים, שאלונים, בבחירות שלך ובדרך שלך אל היעדים שאתה מציב לעצמך. את המודעות העצמית הזו רכשתי במידה רבה בצופים: איך אני בתור מנהיגה? איך אני בתור פרט? איך אני כחלק מצוות? מקבוצה? מה הערכים שמובילים אותי? איזה תפקיד מתאים לי? איזה תפקיד אני רוצה? דרך איזה תפקיד אוכל לתת שירות באמת משמעותי?

צה"ל דורש חריצות ונחישות; לעמוד בקשיים, להתחיל משהו חדש לגמרי, לשאת בהרבה אחריות...
איפה עוד למדתי על הדברים האלו? איפה עוד זכיתי להנהיג? בהדרכה בצופים, בתפקידים- של למדתי על מנהיגות, אל אחריות, על זה שאני לא יכולה לוותר- כי זה לא וויתור רק על עצמי אלא גם וויתור על אחרים שלהם אני מחויבת. פה, בצופים, למדתי ואני עדיין לומדת לנתח את המצב דרך נקודות מבט שונות, עם ראש פתוח ונכונות לנסות דברים חדשים ושונים.

עכשיו, כשאני מקווה להגיע לשנת שירות (דרך הצופים), ומשתדלת להגיע לתפקיד שדרכו אני חושבת שאוכל לתרום הכי הרבה בצבא, אני מבינה כמה לקחתי מהצופים. אני רק מקווה שבאמת הצלחתי לתת כמה שיכולתי בתמורה לכל הקבלה הזו.

אני פונה לכל הצופים:

חניכים: יש לפניכם כמה שנים נהדרות. מדריכים שבאים בשביל לתת לכם. כן, באים בשביל הכיף והחברים, אבל אל תפספסו את ההדרכה. המדריכים יכולים לתת לכם המון- אבל בשביל זה אתם צריכים לתת להם ולקבוצה את ההזדמנות. תנו לכל אחד בקבוצה שלכם, ולמדריך, להוביל את החניכות שלכם למקום טוב יותר. אתם תתפלאו בעצמכם לגלות כמה אתם טובים.

שכב"ג: לא חסרים קשיים, בכל תפקיד. תזכרו תמיד למה אתם עושים את זה. ערכים זה לא "פלצני"- זו דרך שבה מרגישים הרבה יותר טוב עם עצמנו ועם העולם, ושווה להתגבר על כל הקשיים כדי ללכת בה. אל תשכחו שכמו שאתם נותנים לחניכים ולתפקיד, גם החניכים והתפקיד נותנים לכם. אנחנו עדיין רק בתחילת שנה- יש מקום לשפר ולשנות עוד כל כך הרבה. אל תרימו ידיים אם קשה- תשאפו למעלה. כל הצלחה בתפקיד, כל כישלון, כל חישול, וכל חניך- הם עוד נוצה שיחד תרכבנה את הכנפיים שתשאנה אתכן לאורך כל החיים.

שמיניסטים: צבא, לימודים, שנת שירות... שנה עמוסה, אבל זו שנה שבה מגלים כל כך הרבה על העולם שלנו. אני ממליצה לכל אחד לעשות כל מה שהוא יכול כדי לתרום לארץ היפה שלנו, ולמדינה היקרה שלנו. ש"ש, תפקיד משמעותי, וגם בלימודים (כי בסופו של דבר, בלי אנשים שילמדו איך נמשיך להתפתח?). החברה זקוקה לאנשים שאכפת להם. וכמובן - לא לשכוח מהמשפחה הנפלאה. כשאתם תצאו מהבית, סביר להניח שיהיה להם מאוד קשה (אפילו יותר מהשבט שלכם... מגיע גם להם יחס).

א

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה